Witryna Wsi

        Draganowa

 

[Strona główna] [Powrót]

Fizjografia

 

 Strona główna Powrót

Z encyklopedii WIEM:
Fizjografia, charakterystyka warunków naturalnych danego obszaru obejmująca klimat, stosunki wodne, rzeźbę terenu, budowę geologiczną, świat zwierzęcy i roślinność.

Położenie i krajobraz
Klimat
Flora
Fauna

Położenie i krajobraz
Do góry strony
Wieś Draganowa pod względem geograficznym położona jest w Beskidzie Niskim, a pod względem administracyjnym wchodzi w skład gminy Chorkówka w województwie podkarpackim.
Współrzędne geograficzne Draganowej: +49° 35' 60.00", +21° 37' 58.80"
Draganowa obejmuje obszar 4,63 km2. Od północy graniczy z Sulistrową, od północnego wschodu z Kobylanami i Pałacówką, od południa z Górami Iwielskimi (Helenówką) i Głojscami. Granica północno-zachodnia i południowo-zachodnia opiera się o Makowiska i Łysą Górę. Łazy czyli Osikowa Góra (435,8 n.p.m.) to najwyższe wzniesienie w Draganowej.
Przez wieś przepływa rzeka Iwelka. Miejscowi nazywają ją w górnym biegu Hyrową, w średnim Iwliskami, zaś w dolnym Iwlą - Iwelką. Swoje źródła ma w Chyrowej u północno-wschodniego podnóża góry Krzemionki. Do Iwelki w Draganowej wpada sześć potoków. Są cztery mosty oraz wyspa, na której rosną olchy.
W ukształtowaniu powierzchni wsi i jej najbliższych okolic przeważają wzgórza pokryte lasami mieszanymi, które urozmaicają naturalny krajobraz. Draganowa jest wsią zwartą, ciągnącą się po obydwu stronach drogi biegnącej w kierunku północnym i południowym. Droga posiada asfaltową nawierzchnię. Daje połączenie z sąsiadującymi od południa Głojscami, a dalej w kierunku wschodnim z Duklą i w kierunku zachodnim z Nowym Żmigrodem. Na północ biegnie przez wieś Sulistrową w kierunku Wietrzna, Toków i Chorkówki. Odległość od najbliższego miasteczka Dukli wynosi 9 km, a od miasta powiatowego Krosna, przez Chorkówkę 18 km.
Poniżej fragment mapy turystyczno-nazewniczej z opisem krajoznawczym Wojciecha Krukara
"Dukla i okolice" skala 1:40000 (wyd. PiTR, Warszawa 2000 ISBN-83-86240-52-0) . Aby zobaczyć tę mapę w powiększeniu, kliknij w obrazek:

Sama wieś leży w dolinie pomiędzy dwoma wzniesieniami, porosłymi częściowo krzewami, wykorzystanymi pod uprawę zbóż i roślin okopowych. Na granicy Draganowej z Sulistrową wzniesienia łagodnieją, przechodząc w teren prawie równinny.
Draganową zalicza się wg. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach do ONW o specyficznych utrudnieniach - ONW to Obszar o Niekorzystnych Warunkach gospodarowania (jako jedyna wieś w gminie Chorkówka - więcej znajdziesz tu: http://www.lfa.iung.pulawy.pl/index.html ).

Klimat
Do góry strony
Pod względem klimatycznym Draganowa leży w strefie klimatu górskiego. Zimy najczęściej cechuje stosunkowo krótki okres mrozów, przerywany odwilżami. Lato trwa od 60 - 70 dni, a zima 100 -110 dni. Początek okresu wegetacyjnego przypada tu między piątym a dziesiątym kwietnia, a koniec około dwudziestego piątego października. Długość tego okresu waha się w granicach od 200 - 210 dni. Pokrywa śnieżna utrzymuje się od 90-150 dni. Średnia suma opadów wynosi 730 mm rocznie. Średnia ilość dni z burzą w ciągu roku wynosi od 20 - 24. Najbardziej charakterystyczne dla klimatu lokalnego, na który ma wpływ ukształtowanie powierzchni, zalesienie i wysokość, są tu bardzo silne wiatry wiejące w zimie z Przełęczy Dukielskiej. Podobnie jak wiatr halny, są suche i przynoszą odwilż. W obrębie wsi siła wiatru maleje, ze względu na zagłębienie, w którym ona leży. Wiatry tworzą ogromne zaspy śnieżne, które często zalegają do końca kwietnia, zrywają glebę i gromadzą ją na zaspach. Wiatry zachodnie hamowane są tu przez stosunkowo duże wyniosłości, bezpośrednio przylegające do wsi.

Flora
Do góry strony
Do II Wojny Światowej okolice Draganowej podobnie jak cały Beskid Niski pokryte były lasami mieszanymi. Rabunkowa polityka prowadzona przez Niemców doprowadziła do zniszczenia bogatego drzewostanu. Zachował się jedynie mały obszar lasu mieszanego, ciągnącego się po wschodniej stronie wioski o łącznym obszarze 1.92 ha. Obecnie jest to młody las, ponieważ wyrąbano stare drzewa liczące ponad 100 lat. W lasach mieszanych przeważają buki i jodły oraz sosna i świerk. Poza tym spotyka się brzozy, lipy, graby, jesiony, jawory, dęby i olchy. Te ostatnie porastają brzegi płynących przez wieś strumyków i noszą pospolitą nazwę "olszynki". Podszycie lasu stanowią: maliny, jeżyny, czarne jagody zwane borówkami oraz poziomki. Rosną również różne gatunki paproci, oraz mchów i wrzosów. Z roślin kwiatowych najwcześniej zakwitają przebiśniegi, sasanki, zawilce, pierwiosnki, kaczeńce, przylaszczki i fiołki. Na wylesionych pagórkach spotyka się krzaki jałowca, głogu, tarniny, dzikiej róży, a nawet cisa. W licznych wąwozach, miedzach i potokach otaczających wieś od wschodu zakwitają w maju dzikie czereśnie, które już z daleka przyciągają wzrok swoją bielą. Natomiast jesienią zdobią krajobraz złocistymi barwami. W samej wsi jest sporo drzew owocowych, przeważają jabłonie i grusze. Poza tym spotyka się wierzby, lipy, topole, kasztany. Ludzie często sadzą lipy, wykorzystując na herbatę kwiat tego drzewa. Poniżej zdjęcie jedynego pomnika przyrody w Draganowej: starego 150-letniego dębu o obwodzie 3,16 m iwysokości 19 m. Dąb rośnie w pobliżu gospodarstwa Edwarda Sagały.


Przy domach rosną krzewy bzów oraz jaśminu i róży. Na miedzach i łąkach spotyka się również lecznicze zioła: żywokost lekarski, świetlik łąkowy, pięciornik gęsi, dziurawiec, a przy domach rumianek, rutę i piołun. W miejscach wilgotnych, często nad strumykiem żółci się wiosną podbiał i skrzyp polny. Przy domach można spotkać krzaki porzeczek, agrestu oraz truskawek.

Fauna
Do góry strony
Lasy otaczające Draganową dają doskonałe warunki dla życia zwierząt dzikich, drapieżnych i szkodników. Do zwierząt tych należy wilk odwiedzający zimową porą osiedla ludzkie i zabierający owce oraz psy uwiązane na łańcuchu. Drugim, który rozmnożył się ostatnio gromadnie, jest dzik. Czyni on wielkie szkody głównie na polach ziemniaczanych. Częstym gościem również bywa lis, który podczas nocnych wypraw wybiera kury z kurników. Spotkać można też kunę domową i leśną oraz tchórza, a z pokrewnych laskę, gronostaja, norkę i wydrę. W letnie noce na pola zasiane owsem schodzi z lasów jeleń. Na polach i w lasach żyją pospolite gryzonie: zające, wiewiórki, myszy, szczury, chomiki. Z owadożernych występują natomiast: kret, jeż, gacek. Z ptaków drapieżnych pospolity jest jastrząb gołębiarz, myszołów, puszczyk i puchacze, z łażących: kukułka, dudek, dzięcioły, z łuszczaków: wróbel, zięba, szczygieł, trznadel, gil, czyżyk, skowronek, wrona, gawron, sroka, sójka, szpak, jaskółka, pliszka, drozd, słowik, sikorka, wilga, gołąb, turkawka, kuropatwa, bocian biały, czajka oraz kaczka. Z gadów żyją tu: żmija, zaskroniec, jaszczurka zwinka i padalec, a z płazów żaba, ropucha, salamandra i traszka. Spotykamy tu także małże. Świat owadów reprezentują: mszyce, pszczoły, trzmiele, osy, szerszenie, mrówki, chrabąszcze, majki i biedronki. Żyją tu również robaczki świętojańskie, muchy, bąki, komary, mole, bielinki, świerszcze, koniki polne, pająki, raki i dżdżownice. Do osobliwych gatunków należy zaliczyć często widywanego tu bociana czarnego.
"W grudniu 2003 roku Wojewódzki Konserwator Przyrody w Rzeszowie otrzymał informację, że we wsi Draganowa w powiecie krośnieńskim wśród zabudowań gospodarskich znaleziono martwego rysia. Powiadomione zostały służby Zarządu Karpackich Parków Krajobrazowych w Krośnie, straż Magurskiego Parku Krajobrazowego oraz Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Krośnie. Przedstawiciele tych instytucji natychmiast pojechali do Draganowa. Pośród gęstej zabudowy wsi, pomiędzy budynkiem mieszkalnym a zabudowaniem gospodarczym leżał wychudzony, martwy ryś. Oględziny wykluczyły atak kłusowników, a wychudzenie wskazywało raczej na chorobę. Miejsce znalezienia rysia zdezynfekowano i zwierzę poddano badaniom w Wojewódzkim Inspektoracie Weterynarii w Krośnie. Mieszkańcy wsi obawiali się, że to może być wścieklizna. Okazało się, że przyczyną śmierci rysia był włosień kręty, obleniec z gromady nicieni, pasożyt wielu gatunków ssaków (m.in. dzika, lisa, szczura, psa). Zdziwienie budzi obecność rysia w środku ludzkiej osady. Rysie związane są z lasem i prowadzą niezwykle skryty tryb życia. Może instynkt nakazał mu szukać ratunku u swego prześladowcy? Jeśli tak, byłby to kolejny przypadek kiedy dzikie zwierzę przełamało swój naturalny strach przed człowiekiem i szukało pomocy w jego środowisku" (fragm. artykułu z czasopisma Przyroda Polska, nr 3/2004). Poniżej zdjęcie rysia:


Do góry strony

 

 

Nowości na naszej stronie i stronach naszych przyjaciół:

 

Stanisław Frej - piewca Draganowej - fotoreportaż z  pielgrzymki życia

 

 

NIEZBĘDNIK

Draganowski

Pogoda w Draganowej

Draganowa w GIS

Draganowa w

Google Street View

Draganowa w SIP

(System Informacji Przestrzennej)

 

Polecamy:

 

"Dookoła Bikowej Góry"
wycieczka na trasie:
Głojsce-Draganowa-Łysa Góra

Na stronie "Pieszo przez Podkarpacie"

 

 

Strona główna ] Powrót ]

Jeśli masz pytania do twórcy strony wyślij e-mail: kulturakarpat@onet.eu
Copyright © 2010 Draganowa wieś w Beskidzie Niskim
Ostatnia modyfikacja: 02/09/22