|
Załącznik do
STATUT SOŁECTWA
§ 1
1. Ogół mieszkańców sołectwa Draganowa stanowi Samorząd Mieszkańców Wsi. 2. Nazwa Samorządu Mieszkańców Wsi brzmi: Sołectwo Draganowa .
§ 2
1.Sołectwo Draganowa jest jednostką pomocniczą Gminy Chorkówka. 2. Samorząd Mieszkańców Wsi Sołectwa Draganowa działa na podstawie przepisów prawa, a w szczególności : - ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym ( Dz. U. z 2001 roku Nr 142, poz.1591 z późn. zm.), - uchwały Nr VII/52/03 Rady Gminy Chorkówka z dnia 12 czerwca 2003 r. w sprawie uchwalenia statutu Gminy Chorkówka, - niniejszego statutu.
§ 3
1. Teren działania sołectwa obejmuje miejscowość Draganowa. 2. Sołectwo obejmuje obszar 487,68 ha. 3. Położenie sołectwa w gminie określa mapa sytuacyjna zawarta na ostatniej stronie niniejszego statutu.
Rozdział II Organy sołectwa i zakres działania.
§ 4
1. Organami sołectwa są: 2. Sołtys jest organem wykonawczym sołectwa. 3. Rada Sołecka wspomaga sołtysa. 4. Kadencja sołtysa i Rady Sołeckiej trwa 4 lata i kończy się momentem wyboru nowych organów.
§ 5
Do zadań sołectwa należy :
§ 6
1. Rada Gminy nie przekazuje sołectwu żadnych składników mienia komunalnego. 2. Majątek ruchomy sołectwa zarejestrowany jest w księdze inwentarzowej gminy. Z treści księgi sołectwo otrzymuje przed każdym rocznym sprawozdaniem informację pisemną.
§ 7
Swoje zadania sołectwo realizuje poprzez : § 8
1. Do wyłącznej właściwości zebrania wiejskiego należą w
szczególności :
2. Opiniowanie przez zebranie wiejskie przedstawionych do
konsultacji przez Radę Gminy projektów uchwał w sprawach : 3. Uchwały i opinie zebrania wiejskiego sołtys przekazuje Wójtowi Gminy. 4. Wójt Gminy Chorkówka w zależności od charakteru sprawy załatwia we własnym zakresie lub przekazuje do rozpatrzenia na sesję Rady Gminy. O sposobie załatwienia spraw informuje się sołtysa, który przekazuje informację mieszkańcom sołectwa.
Rozdział III
§ 9
1. Czynne i bierne prawo wyborcze przysługuje pełnoletnim mieszkańcom sołectwa mającym stałe zamieszkanie na jego terenie. 2. Prawo do udziału w zebraniu wiejskim mają wszyscy mieszkańcy sołectwa, posiadający czynne prawo wyborcze.
§ 10
1. Zebranie wiejskie zwołuje sołtys : 2. Zebranie wiejskie odbywa się w miarę potrzeb, jednak nie rzadziej niż dwa razy w roku. 3. Termin i miejsce zebrania wiejskiego sołtys podaje do wiadomości publicznej w sposób zwyczajowo przyjęty w sołectwie - przez wywieszenie na tablicy ogłoszeń sołectwa, oraz "motyle". 4. Zebranie wiejskie zwoływane na wniosek mieszkańców, Rady Gminy, Wójta Gminy winno odbywać się w terminie 7 dni od wywieszenia na tablicy ogłoszeń. 5. Zebranie wiejskie jest ważne, gdy mieszkańcy sołectwa zostali o nim powiadomieni.
§ 11
W celu udzielenia sołtysowi stałej pomocy w przygotowaniu materiałów i w organizacji zebrań Wójt Gminy wyznacza poszczególnych pracowników Urzędu Gminy Chorkówka do kontaktów z sołtysem.
§ 12
1. Zebraniu przewodniczy sołtys. 2. Porządek zebrania winien być konsultowany z Radą Sołecką.
§ 13
1. Zebranie wiejskie może podejmować ważne uchwały gdy uczestniczy w nim co najmniej 1/10 mieszkańców posiadających czynne i bierne prawo wyborcze. 2. Uchwały zebrania wiejskiego zapadają zwykłą większością głosów. 3. Głosowanie odbywa się w sposób jawny. 4. Zebrania wiejskie protokołowane są przez protokolanta wybranego przez zebranie wiejskie w głosowaniu jawnym.
5. Protokół z zebrania wiejskiego powinien zawierać :
Rozdział IV
§ 14
1. Mieszkańcy sołectwa wybierają ze swego grona sołtysa i Radę Sołecką. 2. Sołtys przy wykonywaniu funkcji korzysta z ochrony prawnej przysługującej funkcjonariuszom publicznym. § 15
Zadania sołtysa : 1) organizowanie i koordynowanie inicjatyw i przedsięwzięć społecznych mających na celu poprawę warunków życia społeczności sołeckiej, 2) reprezentowanie sołectwa, 3) przewodniczenie radzie sołeckiej i zwoływanie jej posiedzeń, 4) zwoływanie i organizowanie zebrań wiejskich i w tym celu rozwiesza ogłoszenia o zebraniu na tablicy ogłoszeń sołectwa oraz przekazywanie ogłoszenia o zebraniu z jednego zabudowania do drugiego (tzw. "Motyle") 5) uczestniczenie w naradach sołtysów, zwoływanych okresowo przez wójta, 6) wnioskowanie do GOPS o przyznanie pomocy osobom najbardziej potrzebującym, 7) składanie sprawozdania ze swej działalności na zebraniach wiejskich, 8) wykonywanie innych zadań należących do sołtysa z mocy ogólnie obowiązujących przepisów.
§ 16
1. Sołtys nie będący radnym bierze udział w sesjach Rady Gminy bez prawa udziału w głosowaniu. 2. Na sesjach Rady Gminy sołtysowi przysługuje prawo występowania z głosem doradczym. 3. Rada Gminy określa zasady na jakich sołtysom przysługuje dieta oraz zwrot kosztów podróży w drodze odrębnej uchwały.
§ 17
1. Sołtys współdziała z Radą Sołecką i jej przewodniczy .Rada Sołecka składa się z 4 -10 osób wybieranych przez zebranie wiejskie. 2. Rada Sołecka ma charakter opiniodawczy, doradczy i inicjujący. 3. Posiedzenia Rady Sołeckiej odbywają się w miarę potrzeb.
§ 18
1. Do zadań i kompetencji Rady Sołeckiej należy: 2. Na zebraniach wiejskich sołtys składa informację o działalności Rady sołeckiej.
Rozdział V
§ 19
1. Wybory Sołtysa są powszechne, równe, bezpośrednie i odbywają się w głosowaniu tajnym. 2. Czynne i bierne prawo wyborcze mają wszyscy mieszkańcy Sołectwa, którym przysługuje czynne prawo wyborcze do rad gmin. 3. Kandydatów na Sołtysa mają, prawo zgłaszać mieszkańcy Sołectwa poprzez utworzone komitety wyborcze. Kandydatura musi być poparta podpisami co najmniej 20 mieszkańców Sołectwa uprawnionych do głosowania. 4. O wyborze decyduje zwykła większość głosów. 5. W przypadku uzyskania przez kandydatów takiej samej ilości głosów,o wyborze Sołtysa rozstrzyga gminna komisja wyborcza w drodze losowania. W losowaniu mają prawo uczestniczenia kandydaci lub pełnomocnicy ich komitetów wyborczych.
§ 20
1. Wybory Sołtysa na nową kadencję zarządza Rada Gminy w terminie 6 miesięcy od wyborów Rady Gminy i ustala kalendarz wyborczy.
2. Wybory przeprowadzają:
3. Obwodem głosowania jest Sołectwo. 5. Obwodowa komisja wyborcza powoływana jest spośród wyborców, zamieszkujących na. terenie sołectwa, zgłoszonych przez pełnomocników komitetów wyborczych. W skład komisji wchodzi z urzędu pracownik samorządowy. 6. Osoby powołane w skład komisji wyborczych pełnią funkcje społecznie. 7. Komitety wyborcze działają według zasad określonych w ordynacji wyborczej do rad gmin z wyłączeniem działalności finansowej. 8. Komisje wyborcze działają według zasad określonych w regulaminach i wytycznych stosowanych przy wyborach do rad gmin.
9. Wybory uzupełniające sołtysa zarządza Rada Gminy w
terminie 2 miesięcy od dnia zaistnienia okoliczności powodujących konieczność
dokonania wyboru uzupełniającego.
§ 21
1. Sołtys w terminie do 1 miesiąca po wyborach zwołuje Zebranie Wiejskie w celu dokonania wyboru Rady Sołeckiej. 2. Rada Sołecka wybierana jest w głosowaniu tajnym spośród kandydatów zgłoszonych przez mieszkańców uprawnionych do głosowania.
§ 22
1. Sołtys i członkowie Rady Sołeckiej są bezpośrednio odpowiedzialni przed Zebraniem Wiejskim i mogą być odwołani przed upływem kadencji, jeśli nie wykonują swoich obowiązków oraz naruszają postanowienia Statutu lub utracili prawo wyborcze do rad gmin. 2. Z wnioskiem o odwołanie Sołtysa może wystąpić : Komisja Rewizyjna, Wójt lub grupa mieszkańców posiadających czynne prawo wyborcze do rad gmin, licząca nie mniej niż 50 osób. 3. Z wnioskiem o odwołanie członka Rady Sołeckiej może wystąpić Sołtys lub grupa mieszkańców posiadających czynne prawo wyborcze licząca nie miej niż 20 osób. 4. Odwołanie następuje przez Zebranie Wiejskie w głosowaniu tajnym, zwykłą większością głosów, w obecności co najmniej 20 % mieszkańców uprawnionych do głosowania.
§ 23
Niezależnie od Rady Gminy, nadzór nad działalnością Sołectwa sprawuje Wójt Gminy.
§ 24
Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy.
§ 25
Traci moc załącznik nr 3 do Uchwały NR XVII/87/96 Rady
Gminy Chorkówka w sprawie
§ 26
Statut wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jego
ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym
Jeśli masz uwagi i propozycje dotyczące przestrzegania Statutu, wnioski statutowe - napisz draganowa@onet.eu |
Nowości na naszej stronie i stronach naszych przyjaciół:
Stanisław Frej - piewca Draganowej - fotoreportaż z pielgrzymki życia
NIEZBĘDNIK Draganowski (System Informacji Przestrzennej)
Polecamy:
"Dookoła
Bikowej Góry"
Na stronie "Pieszo przez Podkarpacie"
|
Jeśli masz pytania do twórcy strony wyślij e-mail:
kulturakarpat@onet.eu
|